У Чернівцях відбулась Церемонія підписання Угоди мерів з 14 українськими містами

Вчора, представництво Європейського Союзу в Україні та Чернівецька міська рада відкрили Європейський тиждень сталої енергії, який Україна проводить вже 8 раз поспіль. В межах заходу 14 міст приєдналися до ініціативи Європейського Союзу «Угода мерів» та 6 міст отримали гранти на реалізацію енергоефективних проектів за окремою програмою «Угода мерів – Демонстраційні проекти».  Захід проводиться задля об’єднання зусиль з подолання наслідків зміни клімату, підвищення енергоефективності та енергобезпеки, а також сталого розвитку громад.  

Європейський тиждень сталої енергії відкрили голова Групи підтримки України Європейської комісії Пітер Вагнер та мер Чернівців Олексій Каспрук.

На сьогодні особливого значення та поширення в країнах ЄС набула ініціатива з енергозбереження в містах. Започаткована у 2008 році, вона отримала назву «Угода мерів» і охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Слідуючи цим зобов’язанням, підписанти угоди розроблюють план зі скорочення власних викидів СО2 щонайменше на 20% до 2020 року. Зараз для нових підписантів Угоди мерів скорочення викидів до 2030 року складатиме не менше 30%. До ініціативи нині долучено 163 українських міста та територіальних громад. На Житомирщині, окрім обласного центру, підписантами є міста Новоград-Волинський, Коростень, Бердичів, Малин та Овруч. З-поміж більш ніж чотирьох десятків об’єднаних громад області зараз підписантами є лише Баранівська та Корнинська ОТГ. Починаючи з 2011 року, в Україні проводиться Європейський тиждень сталої енергетики. Через два роки, у 2013-ому, одним з перших міст, приймаючих заходи, став Житомир. Цьогоріч вже увосьме щорічні заходи із долучення ініціативи з енергозбереження організовувалися в Чернівцях. Спільно з міською радою 3 червня 2018 року Представництво Європейського Союзу в Україні приймало в гостях представників 14 українських міст, які долучилися до підписання Угоди мерів.

Традиційно, окрім урочистого підписання меморандумів, під час проведення Європейського тижня сталої енергетики в Чернівцях організована виставка технологій раціонального використання енергоресурсів, демонстрація економічної вигоди від їх застосування та популяризація дбайливого ставлення до ресурсів. Прикладом співпраці між муніципалітетом та місцевим бізнесом став приклад підприємства «Гравітон». Модернізований за кошти інвестора завод став одним із взірців раціонального використання енергетичних ресурсів, що дозволяє досягнути сталості в енергетичному балансі всієї громади.

Важливим компонентом співпраці є можливість міст – учасників програми отримати від 500 тис. до 1 млн євро на енергоефективні проекти. ЄС системно підтримує проекти у сфері енергоефективності з впровадження заходів енергоефективності в громадських і житлових будівлях шляхом їх термомодернізації: встановлення індивідуальних теплових підстанцій, утеплення стін і дахів, заміна вікон і дверей, модернізація вентиляційних систем та внутрішнього освітлення, енергоефективне управління будівлями тощо. Віднедавна перелік проектів, на які може надаватися фінансування, значно розширився. Зараз серед пріоритетів – розбудова відновлювальних джерел енергії (сонячні та вітрові електростанції, використання біомаси) та модернізація систем централізованого опалення: заміна котлів, ремонт тепломереж, встановлення систем обліку та перехід на альтернативні види енергії. Окремою важливою умовою сталого розвитку українських міст є нагальна потреба в модернізації вуличного освітлення: заміна ламп розжарювання на світлодіодні, енергоефективне освітлення історичних споруд, регулювання яскравості.

Оголошений у Чернівцях старт програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти» надає доступ до виконання даних проектів. Загалом передбачено 6 мільйонів євро на підтримку проектів для міст-підписантів. На переконання західних експертів інвестиції в енергоефективність допоможуть Україні втілити нову енергетичну стратегію, орієнтовану на зменшення споживання енергоносіїв, заощадження коштів на закупівлю газу, вугілля та інших енергетичних ресурсів, покращення екологічної ситуації. Запроваджуючи заходи енергоефективності в житловому секторі, українські громадяни зможуть зменшити витрати на комунальні послуги та поліпшити свої житлові умови. Скорочення споживання енергетичних ресурсів зменшить залежність від імпортних енергоносіїв, а заощаджені кошти можна буде інвестувати в економічне зростання, соціальну сферу, покращення екологічного стану міст.

Галина ЄРЕМІЦА, для “Дзеркало району”

Фото автора

Залиште перший коментар на "У Чернівцях відбулась Церемонія підписання Угоди мерів з 14 українськими містами"

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опублікован.


*